Bluff Lake
Sunday, June 26th, 2022 Results

Meeting Notes:

With temps in the valley topping triple digits it was great to share the cool mountain breeze with more than 60 orienteers in the beautiful new venue of Bluff lake. Competitors enjoyed a relatively fast running area but with many subtle features, few paths and so many boulders it was a navigation challenge at all levels. Our visitors from Australia showed excellent skills with Melissa Thomas being the fastest at both the red course and the following day's score-o.

Thanks to all who helped make this event happen, especially:

Mapping and Course Design - Roland Hansson

Preregistration - Allan Pincus
Epunch/Finish - Rich Hoesly

Meet Director - Roland Hansson

 

Also, special thanks to the Troop 509 scouts who designed and set the white and yellow courses for Sunday.

 

Maps and routes are available at Livelox:

Sunday Score-O: https://www.livelox.com/Events/Show/80644/Bluff-Lake-Weekend

Here you can upload your route from a GPS device or you can draw it by hand.

Link to original event announcement

Place
Name
Score
Time
Course
Club
Punched
Penalty
Extra
Yellow
65 Max points
8 Controls
1
Cygnus Dekany
65
0:35:05
Yellow
LAOC
65
0
0
2
Richard Hoesly
65
1:00:53
Yellow
LAOC
65
0
0
3
No Directions Needed
65
1:36:12
Yellow
LAOC
65
0
0
White
45 Max points
7 Controls
1
Hogwarts
45
1:34:37
White
none
45
0
0
2 Hour
430 Max points
31 Controls
1
Melissa Thomas
430
1:04:45
2 Hour
Bennelong-Aus
430
0
0
2
Alexander Kiperman
430
1:30:09
2 Hour
LAOC
430
0
0
3
Richard and Ryan Pattison
430
1:46:23
2 Hour
Bennelong-Aus
420
0
10
4
Richard Dekany
410
1:57:28
2 Hour
LAOC
410
0
0
5
Sergey Biryukov
400
2:02:21
2 Hour
none
405
-5
0
6
Mikhail Biryukov
400
2:02:27
2 Hour
LAOC
405
-5
0
7
Eugene Kiperman
390
1:58:35
2 Hour
LAOC
390
0
0
8
Big Bear AR
370
1:59:03
2 Hour
none
370
0
0
9
Jacob Hook
355
1:55:51
2 Hour
LAOC
355
0
0
10
Troop 509 - Klapmust/Mil
315
1:59:42
2 Hour
none
315
0
0
11
Nikita Phillips
315
2:07:10
2 Hour
LAOC
350
-35
0
12
Troop 509 - Moore/Geiger
280
1:57:38
2 Hour
none
280
0
0
13
Jim Thompson
280
1:58:41
2 Hour
BAOC
280
0
0
14
Christopher Ernst
245
2:07:31
2 Hour
LAOC
280
-35
0
15
John Phillips V
240
1:48:08
2 Hour
LAOC
240
0
0
16
Clare Durand
240
2:00:25
2 Hour
LAOC
210
0
30
17
Darren Robinson
230
1:52:09
2 Hour
LAOC
230
0
0
18
John Phillips IV
220
1:55:03
2 Hour
LAOC
220
0
0
19
Todd Hook
210
1:55:28
2 Hour
LAOC
210
0
0
20
Ryan Dekany
200
1:31:45
2 Hour
LAOC
200
0
0
21
Susan Schmelzer
195
2:01:46
2 Hour
none
195
0
0
22
Sergei Vinnichenko
165
2:01:28
2 Hour
none
165
0
0
23
Sue Dekany
150
1:16:52
2 Hour
LAOC
150
0
0
24
Sage Thompson
140
1:48:16
2 Hour
LAOC
140
0
0
25
John Kuechle
125
1:37:13
2 Hour
LAOC
125
0
0
26
Harald Zundel
120
2:01:10
2 Hour
none
120
0
0
27
Elena Vinnichenko
0
2:30:16
2 Hour
none
235
-235
0