2022 USA Nationals
Pierce College Sprint

Friday, November 11th, 2022 Results

Nationals Event Logo.jpeg
Logo-WinSplits.png
Place
Name
Time
Course
Club
COOL
W-Rec
1.5km 6m
17 Controls
1
James Fowler
0:15:51
W-Rec
None
2
Lucas Kincheloe
0:32:57
W-Rec
None
3
Jack Powledge
0:33:06
W-Rec
None
Lukas Luis
DNF
W-Rec
TSN
Y-Rec
1.7km 10m
17 Controls
1
Per Bringle
0:12:00
Y-Rec
GAOC
2
Evan Hurley O'Dwyer
0:14:00
Y-Rec
GEN
3
Ville Maanpaa
0:15:27
Y-Rec
LAOC
4
Olof Sundstom
0:15:43
Y-Rec
None
5
Melissa Trout
0:19:37
Y-Rec
TSN
6
Thor Sundstrom
0:25:10
Y-Rec
None
7
Ellice Schneider
0:29:55
Y-Rec
VICO
Graeme Hogg
DNF
Y-Rec
None
Christopher Lay
DNF
Y-Rec
LAOC
F-10
1.5km 6m
17 Controls
1
Penelope Fleming
0:19:10
F-10
RMOC
2
Heidi Fleming
0:27:14
F-10
RMOC
M-10
1.5km 6m
17 Controls
1
Gavin Cooper
0:20:08
M-10
COC
M/F-White
1.5km 6m
17 Controls
1
Caroline Kvick
0:12:13
M/F-White
None
M-14
1.7km 10m
17 Controls
1
Mikhail Biryukov
0:11:24
M-14
LAOC
2
Nikita Phillips
0:14:50
M-14
LAOC
Martin Fleming
DNF
M-14
RMOC
F-Yellow
1.7km 10m
17 Controls
1
Karen Murphy
0:32:01
F-Yellow
LAOC
M-Yellow
1.7km 10m
17 Controls
1
Peter Campbell
0:51:27
M-Yellow
NEOC
F-16
2.0km 34m
16 Controls
1
Abigail Lauper
0:28:31
F-16
LAOC
2
Corinne Davila
0:32:00
F-16
LAOC
3
Lilly Peterson
1:14:48
F-16
LAOC
M-16
2.0km 34m
16 Controls
1
Joshua Garrett
0:19:40
M-16
LAOC
2
Alvey Kent Coloma
0:20:21
M-16
LAOC
3
Jason Spears
0:22:32
M-16
LAOC
4
Tavi Maanpaa
0:26:23
M-16
LAOC
5
Nathaniel Curiel
0:32:53
M-16
LAOC
F-Orange
2.0km 34m
16 Controls
1
Yana Konovalenko
0:17:28
F-Orange
BAOC
2
Renea J Zosel
0:51:32
F-Orange
COC
M-Orange
2.0km 34m
16 Controls
1
Davin Schneider Agapito
0:20:04
M-Orange
LAOC
2
John Phillips
0:36:28
M-Orange
LAOC
F-18
2.2km 12m
14 Controls
1
Noelani Lopez
0:19:49
F-18
LAOC
F55+
2.2km 12m
14 Controls
1
Albina Zakrevski
0:21:19
F55+
HVO
2
Nancy Devine
0:23:10
F55+
COC
3
Mary Jones
0:27:54
F55+
OK
F60+
2.2km 12m
14 Controls
1
Ing Uhlin
0:19:27
F60+
COC
2
Joanne Woods
0:20:31
F60+
GVOC
3
Goril Jones
0:23:37
F60+
RMOC
4
Eileen Breseman
0:23:49
F60+
COC
5
Karin Didisse
0:25:33
F60+
CTOC
6
Kris Beecroft
0:27:00
F60+
QOC
7
Nancy Duprey
0:30:16
F60+
UNO
8
Julie van Hoff
0:35:16
F60+
BAOC
F65+
2.2km 12m
14 Controls
1
ingrid Martensson
0:22:56
F65+
OK Kolmarden
2
Debbie Newell
0:26:47
F65+
COC
3
Janet Tryson
0:27:04
F65+
DVOA
4
Janet Petersen
0:28:52
F65+
BAOC
F70+
2.2km 12m
14 Controls
1
Helena Hemstrom
0:25:38
F70+
Gävle OK
F75+
2.2km 12m
14 Controls
1
Sharon Crawford
0:27:13
F75+
RMOC
F-Brown
2.2km 12m
14 Controls
1
Jiawei Zhou
0:31:00
F-Brown
None
M65+
2.2km 12m
14 Controls
1
Takashi Sugiyama
0:17:57
M65+
BAOC
2
Glen Tryson
0:18:32
M65+
DVOA
3
Charlie Shahbazian
0:18:59
M65+
CAOC
4
Kimball Forrest
0:19:43
M65+
ARCTIC
5
Phil Bricker
0:20:26
M65+
NEOC
6
Gavin Wyatt-Mair
0:20:37
M65+
BAOC
7
David Enger
0:21:42
M65+
COC
8
Stan Woods
0:22:43
M65+
GVOC
9
Jeff Lanam
0:28:05
M65+
BAOC
10
Eugene Kiperman
0:32:34
M65+
LAOC
11
Guy Olsen
0:33:49
M65+
HVO
12
Jay Hann
0:40:38
M65+
BAOC
M70+
2.2km 12m
14 Controls
1
Mats Hemström
0:19:50
M70+
Gävle OK
2
Steve Tarry
0:20:35
M70+
None
3
Walter Siegenthaler
0:21:11
M70+
COK
4
Mark Petersen
0:21:27
M70+
BAOC
5
Ron Sandvick
0:23:06
M70+
SDO
6
David Tallent
0:31:34
M70+
COC
M75+
2.2km 12m
14 Controls
1
Dennis Wildfogel
0:19:14
M75+
BAOC
2
Chuck Spalding
0:20:35
M75+
BAOC
3
John Harbuck
0:22:18
M75+
EWOC
4
Charlie DeWeese
0:28:03
M75+
WCOC
5
Russell Pilcher
0:45:02
M75+
GPHXO
6
Joe Walker
0:59:20
M75+
SDO
M80+
2.2km 12m
14 Controls
1
Rich Parker
0:27:52
M80+
BAOC
2
Evan Custer
0:36:33
M80+
BAOC
3
Jerold Stewart
0:52:28
M80+
CTOC
F-20
2.4km 36m
16 Controls
1
Zariah Zosel
0:22:00
F-20
COC
2
Anna Campbell
0:22:39
F-20
NEOC
3
Yiyang Zhang
0:25:16
F-20
None
F40+
2.4km 36m
16 Controls
1
Cristina Luis
0:18:41
F40+
TSN
2
Petra Sundstrom
0:21:43
F40+
BAOC
3
Anna Bringle
0:22:22
F40+
GAOC
4
Shannon Cheng
0:24:51
F40+
COC
5
Svetlana Frolenko
0:25:40
F40+
DVOA
F45+
2.4km 36m
16 Controls
1
Victoria Campbell
0:19:44
F45+
NEOC
2
Angelica Riley
0:19:52
F45+
DVOA
3
Ioana Fleming
0:20:51
F45+
RMOC
4
Marie-Josee Parayre
0:21:44
F45+
BAOC
5
Pavlina Brautigam
0:22:53
F45+
WCOC
Elena Vinnichenko
DNF
F45+
None
F50+
2.4km 36m
16 Controls
1
B. Brooke Mann
0:23:23
F50+
RMOC
M-18
2.4km 36m
16 Controls
1
AJ Matheson
0:19:58
M-18
LAOC
2
James Prunty
0:20:10
M-18
LAOC
3
Kai Casler
0:24:31
M-18
None
4
Manuel Barrios
0:30:41
M-18
LAOC
5
Egor Lebedev
0:31:11
M-18
LAOC
6
William Gilmore
0:34:37
M-18
LAOC
7
James Lauper
0:40:27
M-18
LAOC
8
Lawrence Abelgas
0:44:46
M-18
LAOC
M50+
2.4km 36m
16 Controls
1
Francois Leonard
0:15:58
M50+
BAOC
2
Tom Herrnstein
0:19:59
M50+
OK
2
Tim McLaren
0:19:59
M50+
FWOC
4
Mark Read
0:22:02
M50+
USMAOC
5
Larry Squire
0:22:43
M50+
VICO
M55+
2.4km 36m
16 Controls
1
Gregory Balter
0:18:43
M55+
DVOA
2
Goran Hellgren
0:19:24
M55+
Ok Sodertorn
3
Ted Good
0:20:52
M55+
QOC
4
Galen Moore
0:22:33
M55+
CoNav
5
Todd Hook
0:24:20
M55+
LAOC
6
Deron van Hoff
0:24:40
M55+
BAOC
7
Allen Hubsch
0:27:10
M55+
LAOC
8
Sage Thompson
0:42:08
M55+
LAOC
9
Scott Drumm
0:42:22
M55+
CROC
M60+
2.4km 36m
16 Controls
1
Sergey Velichko
0:18:04
M60+
CTOC
2
JP Lande
0:19:05
M60+
RMOC
3
Rick Breseman
0:21:43
M60+
COC
4
Tapio Karras
0:22:28
M60+
BAOC
5
Ken Vomaske
0:22:40
M60+
BAOC
6
Kirk Devine
0:26:39
M60+
COC
7
Mike Chin
0:28:55
M60+
LAOC
8
Dennis Cryor
0:29:05
M60+
GAOC
M-Green
2.4km 36m
16 Controls
1
Yuri Zakrevski
0:27:07
M-Green
HVO
2
Ron Sandvick
0:28:37
M-Green
SDO
3
Nicholas van Hoff
0:29:39
M-Green
BAOC
M-20
2.7km 36m
19 Controls
1
Benjamin Brady
0:16:01
M-20
COC
2
Victor Frolenko
0:20:09
M-20
DVOA
3
Ben Cooper
0:20:32
M-20
COC
4
Shawn Mather
0:21:43
M-20
USMAOC
5
Gregory Kies
0:24:36
M-20
USMAOC
6
Jacob Hook
0:28:12
M-20
LAOC