2022 USA Nationals
Red Rock Canyon - Long

Sunday, November 13th, 2022 Results

Nationals Event Logo.jpeg
Logo-WinSplits.png
Place
Name
Time
Course
Club
COOL
W-Rec
2.1km 45m
9 Controls
1
Wayne Cottrell-2
0:20:04
W-Rec
LAOC
2
Monica Meacham
0:22:54
W-Rec
None
3
Weston Prior
0:28:38
W-Rec
SDO
4
Julian Conradi
0:41:22
W-Rec
None
Y-Rec
3.3km 100m
11 Controls
1
Per Bringle
0:25:58
Y-Rec
GAOC
2
Olf Thor Liv Atle
0:44:21
Y-Rec
None
3
Renea J Zosel
1:13:01
Y-Rec
None
Ellice Schneider
MP
Y-Rec
VICO
F-10
2.1km 45m
9 Controls
1
Penelope Fleming
0:22:39
F-10
RMOC
2
Heidi Fleming
0:27:12
F-10
RMOC
M-10
2.1km 45m
9 Controls
1
Gavin Cooper
0:19:06
M-10
COC
M/F-White
2.1km 45m
9 Controls
1
Walter Barrios
0:36:14
M/F-White
SDO
M-14
3.3km 100m
11 Controls
1
Mikhail Biryukov
0:24:00
M-14
LAOC
2
Nikita Phillips
0:33:54
M-14
LAOC
3
Yihang Qu
0:38:40
M-14
SDO
4
Martin Fleming
0:40:14
M-14
RMOC
F-Yellow
3.3km 100m
11 Controls
1
Karen Murphy
1:14:14
F-Yellow
LAOC
M-Yellow
3.3km 100m
11 Controls
1
Peter Campbell
1:19:11
M-Yellow
NEOC
F-16
4.3km 110m
9 Controls
1
Corinne Davila
2:21:16
F-16
LAOC
Lilly Peterson
DNF
F-16
LAOC
M-16
4.3km 110m
9 Controls
1
Springer Moore
0:35:49
M-16
ARCTIC
2
Joshua Garrett
0:53:06
M-16
LAOC
3
Jason Spears
1:02:32
M-16
LAOC
4
Alvey Kent Coloma
1:08:59
M-16
LAOC
5
Manuel Barrios
1:53:27
M-16
LAOC
Nathaniel Curiel
MP
M-16
LAOC
F-Orange
4.3km 110m
9 Controls
1
Marsha Holliday
2:15:08
F-Orange
CROC
M-Orange
4.3km 110m
9 Controls
1
Davin Schneider Agapito
0:43:34
M-Orange
LAOC
2
Scott Schmitz
1:05:34
M-Orange
CSU
Christopher Riley
DNF
M-Orange
SDO
F-18
5.6km 170m
11 Controls
1
Noelani Lopez
1:08:45
F-18
LAOC
2
Abigail Lauper
1:55:22
F-18
LAOC
F55+
5.6km 170m
11 Controls
1
Albina Zakrevski
1:07:00
F55+
HVO
2
Mary Jones
1:13:23
F55+
OK
3
Nancy Devine
1:17:35
F55+
COC
F60+
5.6km 170m
11 Controls
1
Joanne Woods
1:02:51
F60+
GVOC
2
Goril Jones
1:05:16
F60+
RMOC
3
Eileen Breseman
1:13:52
F60+
COC
4
Kris Beecroft
1:14:03
F60+
QOC
5
Nancy Duprey
1:15:08
F60+
UNO
6
Karin Didisse
1:17:57
F60+
CTOC
7
Ing Uhlin
1:19:10
F60+
COC
8
Julie van Hoff
1:52:23
F60+
BAOC
F65+
4.8km 120m
9 Controls
1
Debbie Newell
1:07:34
F65+
COC
2
Janet Tryson
1:09:45
F65+
DVOA
3
Janet Petersen
1:10:14
F65+
BAOC
F70+
4.8km 120m
9 Controls
1
Lynn Aldrich
1:35:46
F70+
None
Helena Hemstrom
DNF
F70+
Gävle OK
F75+
4.8km 120m
9 Controls
1
Sharon Crawford
1:06:02
F75+
RMOC
F-Brown
4.8km 120m
9 Controls
1
Jiawei Zhou
2:08:45
F-Brown
None
2
Julia Myers
2:29:57
F-Brown
None
M65+
5.6km 170m
11 Controls
1
Kimball Forrest
0:47:24
M65+
ARCTIC
2
Takashi Sugiyama
0:49:23
M65+
BAOC
3
Glen Tryson
0:50:41
M65+
DVOA
4
Charlie Shahbazian
0:54:41
M65+
CAOC
5
Stan Woods
0:55:01
M65+
GVOC
6
Phil Bricker
0:57:31
M65+
NEOC
7
David Enger
0:59:10
M65+
COC
8
Gavin Wyatt-Mair
1:09:28
M65+
BAOC
9
Eugene Kiperman
1:21:49
M65+
LAOC
10
Jeff Lanam
1:47:55
M65+
BAOC
Jay Hann
DNF
M65+
BAOC
M70+
5.6km 170m
11 Controls
1
Steve Tarry
1:00:22
M70+
None
2
Walter Siegenthaler
1:03:14
M70+
COK
3
Mark Petersen
1:03:23
M70+
BAOC
4
Mats Hemström
1:08:51
M70+
Gävle OK
5
Kenneth Walker Sr.
1:09:41
M70+
CSU
6
Ron Sandwick 2nd
1:17:18
M70+
SDO
7
David Tallent
1:51:32
M70+
COC
Jim Thompson
MP
M70+
LAOC
M75+
4.8km 120m
9 Controls
1
John Harbuck
0:52:20
M75+
EWOC
2
Peter Gagarin
0:54:45
M75+
None
3
Dennis Wildfogel
0:54:53
M75+
BAOC
4
Chuck Spalding
0:55:43
M75+
BAOC
5
Charlie DeWeese
1:09:26
M75+
WCOC
6
Russell Pilcher
1:29:19
M75+
GPHXO
7
Joe Walker
1:57:45
M75+
SDO
M80+
4.8km 120m
9 Controls
1
Rich Parker
1:15:30
M80+
BAOC
2
Evan Custer
1:37:43
M80+
BAOC
3
Jerold Stewart
2:10:19
M80+
CTOC
M-Brown
4.8km 120m
9 Controls
1
Richard Oliver (nc)
0:43:38
M-Brown
LAOC
2
Stephen Myers
1:03:36
M-Brown
None
3
Kirk Devine
1:17:40
M-Brown
COC
4
Gary Olsen
1:38:08
M-Brown
HVO
5
Jim Thompson
1:40:09
M-Brown
LAOC
F-20
6.2km 170m
11 Controls
1
Zariah Zosel
0:53:11
F-20
COC
2
Anna Campbell
0:55:18
F-20
NEOC
3
Hana Myers
0:58:04
F-20
USMAOC
4
Oriana Riley
1:04:48
F-20
DVOA
5
Yiyang Zhang
1:15:10
F-20
None
F35+
6.2km 170m
11 Controls
1
Susan Dunklee
0:57:08
F35+
None
F40+
6.2km 170m
11 Controls
1
Cristina Luis
0:56:12
F40+
TSN
2
Petra Sundstrom
1:02:19
F40+
BAOC
3
Svetlana Frolenko
1:09:47
F40+
DVOA
4
Anna Bringle
1:15:58
F40+
GAOC
5
Shannon Cheng
1:16:41
F40+
COC
F45+
6.2km 170m
11 Controls
1
Angelica Riley
0:53:39
F45+
DVOA
2
Victoria Campbell
0:55:26
F45+
NEOC
3
Marie-Josee Parayre
0:57:50
F45+
BAOC
4
Ioana Fleming
1:01:08
F45+
RMOC
5
Elena Vinnichenko
2:09:29
F45+
None
F50+
6.2km 170m
11 Controls
1
Jen Jolliff
0:53:57
F50+
ARCTIC
2
B. Brooke Mann
1:00:59
F50+
RMOC
M-18
7.7km 205m
11 Controls
1
Kai Casler
1:02:23
M-18
None
2
James Prunty
1:07:48
M-18
LAOC
3
James Lauper
1:42:49
M-18
LAOC
4
Lawrence Abelgas
1:51:38
M-18
LAOC
5
Egor Lebedev
2:39:56
M-18
LAOC
AJ Matheson
DNF
M-18
LAOC
Joshua Lee
DNF
M-18
LAOC
William Gilmore
DNF
M-18
LAOC
M50+
7.7km 205m
11 Controls
1
Francois Leonard
0:52:17
M50+
BAOC
2
Jon Torrence
0:54:32
M50+
OOC
3
Tom Herrnstein
0:56:47
M50+
OK
4
Mark Read
1:10:23
M50+
USMAOC
5
Tim McLaren
1:11:44
M50+
FWOC
6
Larry Squire
1:30:30
M50+
VICO
M55+
7.7km 205m
11 Controls
1
Gregory Balter
1:00:22
M55+
DVOA
2
Roland Hansson
1:03:37
M55+
LAOC
3
Galen Moore
1:08:28
M55+
CoNav
4
Ted Good
1:11:52
M55+
QOC
5
Deron van Hoff
1:20:30
M55+
BAOC
6
Todd Hook
1:35:59
M55+
LAOC
7
Mike Reason
1:50:23
M55+
LAOC
8
Scott Drumm
2:43:08
M55+
CROC
Sage Thompson
DNF
M55+
LAOC
M60+
7.7km 205m
11 Controls
1
Sergey Velichko
0:56:22
M60+
CTOC
2
JP Lande
0:59:34
M60+
RMOC
3
Clinton Morse
1:11:19
M60+
WCOC
4
Rick Breseman
1:12:42
M60+
COC
5
Tapio Karras
1:15:29
M60+
BAOC
6
Mike Chin
1:24:16
M60+
LAOC
7
Ken Vomaske
1:25:36
M60+
BAOC
8
Dennis Cryor
1:47:16
M60+
GAOC