2022 USA Nationals
Vasquez Rocks Middle

Saturday, November 12th, 2022 Results

Nationals Event Logo.jpeg
Logo-WinSplits.png
Place
Name
Time
Course
Club
COOL
W-Rec
2.2km 60m
11 Controls
1
Troop 97 Team 3
0:28:59
W-Rec
None
2
Troop 97 Team 1
0:33:41
W-Rec
None
3
Dongling li
0:40:57
W-Rec
None
4
Julian Conradi
0:48:35
W-Rec
None
5
James and Emmett Walker
1:02:12
W-Rec
Truckee
Beatrice Schreibstein
DNF
W-Rec
OCIN
Lukas Luis
DNF
W-Rec
TSN
Troop 97 Team 2
DNF
W-Rec
None
Louis Debel
DNF
W-Rec
None
Jing Xu
DNF
W-Rec
None
Y-Rec
2.6km 60m
12 Controls
1
Per Bringle
0:22:55
Y-Rec
GAOC
2
Evan Hurley O'Dwyer
0:27:10
Y-Rec
GEN
3
Ville Maanpaa
0:27:38
Y-Rec
LAOC
4
Sergey Biryukov
0:31:46
Y-Rec
LAOC
5
Jennifer Sorbello
0:32:15
Y-Rec
None
6
Olf Thor Liv Atle
0:35:03
Y-Rec
None
7
Troop 97 Team 5
0:35:28
Y-Rec
None
8
Sydney Dixon
0:36:36
Y-Rec
QOC
9
Ann Bergstrom
0:37:38
Y-Rec
None
10
Tavi Maanpaa
0:49:10
Y-Rec
LAOC
11
Ellice Schneider
0:49:48
Y-Rec
VICO
12
Teo Maanpaa
0:50:57
Y-Rec
LAOC
13
Maritta Maanpaa
0:53:57
Y-Rec
LAOC
14
Weston Prior
0:58:18
Y-Rec
SDO
15
Team Lopez
1:00:33
Y-Rec
LAOC
16
Sauli Maanpaa
1:24:06
Y-Rec
LAOC
Graeme Hogg
DNF
Y-Rec
None
F-10
2.2km 60m
11 Controls
1
Penelope Fleming
0:24:35
F-10
RMOC
2
Heidi Fleming
0:30:06
F-10
RMOC
M-10
2.2km 60m
11 Controls
1
Gavin Cooper
0:28:08
M-10
COC
M/F-White
2.2km 60m
11 Controls
1
Caroline Kvick
0:24:05
M/F-White
None
M-14
2.6km 60m
12 Controls
1
Nikita Phillips
0:27:41
M-14
LAOC
2
Martin Fleming
0:29:59
M-14
RMOC
3
Mikhail Biryukov
0:36:16
M-14
LAOC
Yihang Qu
MP
M-14
SDO
F-Yellow
2.6km 60m
12 Controls
1
Karen Murphy
0:57:49
F-Yellow
LAOC
M-Yellow
2.6km 60m
12 Controls
1
Peter Campbell
2:46:29
M-Yellow
NEOC
F-16
3.1km 140m
14 Controls
Abigail Lauper
DNF
F-16
LAOC
Corinne Davila
DNF
F-16
LAOC
Lilly Peterson
DNF
F-16
LAOC
M-16
3.1km 140m
14 Controls
1
Springer Moore
0:32:32
M-16
ARCTIC
2
Joshua Garrett
1:03:19
M-16
LAOC
3
Alvey Kent Coloma
1:54:20
M-16
LAOC
4
Jason Stearf
2:33:27
M-16
LAOC
Nathaniel Curiel
DNF
M-16
LAOC
F-Orange
3.1km 140m
14 Controls
Marsha Holliday
DNF
F-Orange
CROC
Renea J Zosel
DNF
F-Orange
COC
M-Orange
3.1km 140m
14 Controls
1
Davin Schneider Agapito
0:37:08
M-Orange
LAOC
2
Darren Robinson
1:16:31
M-Orange
LAOC
John Phillips IV
MP
M-Orange
LAOC
F-18
2.9km 115m
11 Controls
1
Noelani Lopez
1:09:53
F-18
LAOC
F55+
2.9km 115m
11 Controls
1
Albina Zakrevski
0:46:27
F55+
HVO
2
Mary Jones
0:51:59
F55+
OK
3
Nancy Devine
1:28:45
F55+
COC
F60+
2.9km 115m
11 Controls
1
Joanne Woods
0:40:30
F60+
GVOC
2
Goril Jones
0:42:12
F60+
RMOC
3
Ing Uhlin
0:47:48
F60+
COC
4
Karin Didisse
0:48:21
F60+
CTOC
5
Kris Beecroft
0:50:25
F60+
QOC
6
Nancy Duprey
0:55:28
F60+
UNO
7
Eileen Breseman
0:55:39
F60+
COC
Julie van Hoff
DNF
F60+
BAOC
F65+
2.9km 115m
11 Controls
1
Debbie Newell
0:46:19
F65+
COC
2
Janet Tryson
0:56:36
F65+
DVOA
3
Janet Petersen
1:02:26
F65+
BAOC
4
ingrid Martensson
1:08:36
F65+
OK Kolmarden
F70+
2.9km 115m
11 Controls
1
Helena Hemstrom
0:49:17
F70+
Gävle OK
2
Lynn Aldrich
1:47:27
F70+
None
F75+
2.9km 115m
11 Controls
1
Sharon Crawford
0:53:20
F75+
RMOC
F-Brown
2.9km 115m
11 Controls
1
Julia Myers
1:15:30
F-Brown
None
2
Jiawei Zhou
1:35:13
F-Brown
None
M65+
2.9km 115m
11 Controls
1
Kimball Forrest
0:31:42
M65+
ARCTIC
2
Takashi Sugiyama
0:32:44
M65+
BAOC
3
Glen Tryson
0:37:16
M65+
DVOA
4
Phil Bricker
0:38:53
M65+
NEOC
5
Gavin Wyatt-Mair
0:39:38
M65+
BAOC
6
David Enger
0:41:14
M65+
COC
7
Eugene Kiperman
0:46:16
M65+
LAOC
8
Charlie Shahbazian
0:47:44
M65+
CAOC
9
Stan Woods
0:49:44
M65+
GVOC
10
Guy Olsen
1:04:39
M65+
HVO
11
Jay Hann
1:35:05
M65+
BAOC
Jeff Lanam
DNF
M65+
BAOC
M70+
2.9km 115m
11 Controls
1
Walter Siegenthaler
0:35:45
M70+
COK
2
Mats Hemström
0:37:14
M70+
Gävle OK
3
Steve Tarry
0:39:55
M70+
None
4
Kenneth Walker Sr.
0:52:53
M70+
CSU
5
Mark Petersen
0:57:59
M70+
BAOC
6
David Tallent
1:00:29
M70+
COC
7
Jim Thompson
1:09:36
M70+
LAOC
M75+
2.9km 115m
11 Controls
1
Peter Gagarin
0:40:38
M75+
None
2
John Harbuck
0:43:38
M75+
EWOC
3
Dennis Wildfogel
0:49:55
M75+
BAOC
4
Charlie DeWeese
1:00:19
M75+
WCOC
5
Russell Pilcher
1:11:31
M75+
GPHXO
6
Chuck Spalding
1:16:46
M75+
BAOC
Joe Walker
DNF
M75+
SDO
M80+
2.9km 115m
11 Controls
Rich Parker
MP
M80+
BAOC
Jerold Stewart
DNF
M80+
CTOC
Evan Custer
DNF
M80+
BAOC
M-Brown
2.9km 115m
11 Controls
1
Nikolay Frolenko
0:42:12
M-Brown
DVOA
2
Wyatt Riley
0:52:58
M-Brown
DVOA
3
Stephen Myers
1:03:40
M-Brown
None
F-20
3.4km 125m
13 Controls
1
Anna Campbell
0:39:49
F-20
NEOC
2
Oriana Riley
0:40:15
F-20
DVOA
3
Zariah Zosel
0:48:42
F-20
COC
4
Yiyang Zhang
1:40:14
F-20
None
F35+
3.4km 125m
13 Controls
1
Susan Dunklee
0:44:20
F35+
None
F40+
3.4km 125m
13 Controls
1
Anna Bringle
0:40:09
F40+
GAOC
2
Cristina Luis
0:40:46
F40+
TSN
3
Petra Sundstrom
0:46:27
F40+
BAOC
4
Svetlana Frolenko
0:49:34
F40+
DVOA
5
Shannon Cheng
0:55:13
F40+
COC
F45+
3.4km 125m
13 Controls
1
Angelica Riley
0:39:52
F45+
DVOA
2
Pavlina Brautigam
0:41:59
F45+
WCOC
3
Victoria Campbell
0:44:03
F45+
NEOC
4
Ioana Fleming
0:51:40
F45+
RMOC
5
Marie-Josee Parayre
0:52:43
F45+
BAOC
6
Elena Vinnichenko
2:05:35
F45+
None
F50+
3.4km 125m
13 Controls
1
B. Brooke Mann
0:51:11
F50+
RMOC
Jen Jolliff
DNF
F50+
ARCTIC
M-18
3.4km 125m
13 Controls
1
James Prunty
0:44:46
M-18
LAOC
2
James Lauper
1:20:50
M-18
LAOC
3
William Gilmore
1:25:11
M-18
LAOC
4
AJ Matheson
1:57:29
M-18
LAOC
Kai Casler
DNF
M-18
None
Manuel Barrios
DNF
M-18
LAOC
Egor Lebedev
DNF
M-18
LAOC
Lawrence Abelgas
DNF
M-18
LAOC
M50+
3.4km 125m
13 Controls
1
Francois Leonard
0:32:43
M50+
BAOC
2
Tom Herrnstein
0:42:23
M50+
OK
3
Mark Read
0:53:25
M50+
USMAOC
4
Tim McLaren
0:55:23
M50+
FWOC
5
Larry Squire
1:05:50
M50+
VICO
6
Christopher Riley
1:31:52
M50+
SDO
M55+
3.4km 125m
13 Controls
1
Gregory Balter
0:33:23
M55+
DVOA